Spis parafii Diecezji Łuckiej wg daty erygowania
opracował Edmund Goś

 

Data erygowania Nazwa Parafii

Uwagi

1358 Łuck - katedra

1412 Luboml

1442 Ostróg

XVI w. Międzyrzec Korecki

XVI w. Ratno

1464 Przewały

1548 Równe

1548 Torczyn

1554 Włodzimierz (fara)

1576 Nowy Zahorów 1839-1921 cerkiew prawosławna
1588 Ołyka

1590 Tuczyn

1591 Kowel

1595 Maciejów

1598 Klewań

1605 Korytnica

1607 Swojczów

1609 Skurcze

1609 Złoczówka

1612 Dubno

1614 Bereźnica

1614 Kazimirka

1614 Litowiż

1614 Stepań

1615 Nieświcz

1616 Sokól

1619 Horochów

1620 Zaturce

1632 Ptycza

1633 Korzec

1637 Kamień Koszyrski

1639 Wiszenki

1643 Horyńgród

1645 Wiśniowiec Nowy 1820-1920 cerkiew prawosławna
XVII w. Opalin do 1870
1664 Kołki

1667 Koniuchy

1668 Sielec

1675 Aleksandria

1675 Targowica

1684 Dąbrowica

1692 Drużkopol 1832-1923 brak parafii
1698 Niewirków

1700 Turzysk

1703 Włodzimierzec

1705 Mielnica 1873-1927 kościół zamknięty
1710 Tajkury

1718 Hołoby

1724 Krupiec 1886-1927 cerkiew prawosławna
1724 Szumbar

1726 Buceń

1726 Kisielin

1726 Łokacze

1726 Ostrówki

1731 Radziwiłłów

1735 Szpanów

XVIII w. Kołodno 1892-1917 cerkiew prawosławna
1754 Derażne

1756 Wiśniowiec Stary

1757 Uściług 1832- konfiskata, ponownie 1920
1760 Wyszogródek

1765 Berezne

1768 Białozórka 1869-1921 brak parafii, kościół zburzony
1772 Szumsk

1773 Krzemieniec

1774 Poryck

1774 Zabłotce rewindykowana w 1920
1775 Włodzimierz (pojezuicki) 1840-1925 cerkiew prawosławna
1777 Łysin

1781 Łanowce

1786 Młynów

1794 Katerburg 1890-1920 cerkiew prawosławna
1796 Dederkały Wielkie

1796 Jałowicze

1886 Beresteczko

1920 Boremel

1920 Czartorysk

1920 Mizocz

1920 Zdołbunów

1920 Zofiówka

1921 Binduga

1921 Ludwipol

1921 Sarny

1921 Tomaszgród

1922 Huta Stepańska

1923 Kiwerce

1923 Kostopol

1923 Maniewicze

1923 Warkowicze

1924 Noworodczyce

1924 Potasznia

1924 Powursk

1925 Annowola

1925 Chołoniewicze

1925 Drańcza Polska

1925 Myszakówka

1925 Rafałówka

1925 Rymacze

1925 Szelwów

1926? Łuck - wojskowa

1927 Hruszwica

1927 Kuty

1927 Pełcza

1927 Radów

1927 Rokitno

1927 Rożyszcze

1927 Stawki

1927 Wielka Głusza

1927 Wojtkiewicze

1927 Zasmyki

1928 Hłuboczek

1928 Kupiczów

1928 Lewacze

1928 Ławrów

1928 Oleksiniec Stary

1928 Poczajów

1928 Tesłuchów

1930 Długoszyje

1930 Kalinówka

1931 Stęzarzyce

1932 Dermanka

1932 Ożenin

1933 Sienkiewiczówka

1934 Antonówka

1934 Wyrka

1934 Żytyń Wielki

1935 Klesów

1935 Łobaczówka

1935 Huta Stara

1935 Woronczyn

1936 Janowa Dolina

1936 Nowe Gniezno

1937 Chinocze

1937 Chrynów

1937 Czersk

1937 Jezioro

1937 Poddębce

1937 Pulemiec

b.d. Małe Hołoby eryg. po 1919 r., dotąd w par. Kamień Koszyrski
 

Data powstania strony: sierpień 2006 r., ostatnia edycja: luty 2017 r.